top of page

Wybuch I wojny światowej

  • 14 kwi 2022
  • 1 minut(y) czytania

Cała Europa czekała, aż któryś kraj rozpocznie wojnę. Stało się. 28 czerwca 1914 roku serbski nacjonalista Gawriło Princip dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga - austriackiego następcy tronu. Zabójstwo to stało się bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia wojny. Mimo iż rząd austriacki podejrzewał udział Serbii w tym morderstwie, to nie miał na to żadnych oficjalnych dowodów. Postanowił natomiast wykorzystać zaistniałą sytuację do ostatecznego rozprawienia się z Serbią. Celem było upokorzenie Serbii, zlikwidowanie jej dążeń do wyzwolenia i zjednoczenia pod swą egida państw bałkańskich i zmuszenia jej do zaprzestania prowadzenie antyaustriackiej polityki. 23 lipca 1914 roku postawiono Serbii bezwzględne żądanie spełniania określonych warunków poparte groźbą (inaczej: ultimatum). Austro-Węgry uznały to za niewystarczające i 28 lipca 1914 roku wypowiedziały wojnę Serbii, którą poparła Rosja, od 30 lipca w stanie wojny z Austro-Węgrami.

1 sierpnia 1914 roku Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji, 3 sierpnia Francji, a 4 sierpnia Wielkiej Brytanii. W ten sposób rozpoczęła się, trwająca nieprzerwanie przez okres czterech lat, I wojna światowa, zwana wielką. Toczyła się ona na trzech frontach: wschodnim, zachodnim i południowym. Działanie toczyły się w Europie, Azji i Afryce.

Łącznie w wojnie wzięły udział 33 państwa wraz z koloniami.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
Dążenie do wspólnej Europy

Po zakończeniu II wojny światowej, Europa stała się świadkiem wielu przemian ustrojowych. W zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec,...

 
 
 

Comentários


bottom of page