Reformacja Kościoła Katolickiego w Europie w XVI wieku.
- Dziobak
- 3 lut 2023
- 2 minut(y) czytania
Wyznania Protestancyzmu:

-Luteranizm, Kalwinizm, Anglikanizm,
-Anabaptyzm, Mennonici, Unitarianizm,
-Baptyzm, Metodyzm, Adwentyzm,
-Bracia Plymuccy, Kościoły Chrystusowe
-Ruch Uświęcony, Pentekostaizm,
-Kościoły Ewangelickie, Ewangelicyzm.
Kryzys w Kościele katolickim
Na przełomie XV i XVI wieku, doszło do wielkiego kryzysu w Kościele katolickim. Niezadowolenie budził styl życia u przedstawicieli kleru, sprzeczny z naukami głoszonymi przez Kościół. Wiele kapłanów zaniedbywało swoje obowiązki, spędzali czas na wystawianych przez wiernych zabawach, ucztach oraz polowaniach. Dostojnicy kościelni najczęściej dążyli do gromadzenia bogactw. W tym celu sprzedawali wiernym odpusty, czyli w zamian za wyznaczoną opłatą darowali grzechy osobie kupującej odpust. Biskupowie za to darzyli krewnych i znajomych stanowiskami. Takie postępowania przyczyniły się do osłabienia autorytetu Kościoła.
Przez rozłam Kościoła katolickiego oraz Chrześcijaństwa powstały nowe odłamy wiary chrześcijańskiej:
-Luteranizm (Marcin Luter) -Kalwinizm (Jan Kalwin)
-Anglikanizm (Król Henryk VIII)

Marcin Luter - ur. 4 listopada 1483r. w Eisleben, a zm. 18 lutego 1546r. tamże. Współtwórca Luteranizmu i Reformacji Kościoła katolickiego. Jako pierwszy człowiek na świecie przetłumaczył Pismo Święte na język niemiecki. Kościoły Protestanckie uznają Lutra za bohatera wiary, odnowiciela Kościoła oraz reformatora.
Początki Reformacji
Rok 1517, niemiecki zakonnik oraz wykładowca teologii Marcin Luter sprzeciwił się sprzedaży odpustów przez kościelnych dostojników. Sporządził pismo, w którym przedstawił potępienie handlu odpustami. Swoje poglądy przedstawił w 94 tezach. Poprzez wynalezienie druku przez Jana Gutenberga, nauki Lutra szybko się rozpowszechniły w państwach germańskich z czym zjednało mu wielu zwolenników. Wiele osób domagało się reform, w taki sposób narodził się ruch społeczno-religijny zwany reformacją.
Reformy Marcina Lutra:
-Pismo Święte jest jedynym źródłem wiary,
-Język narodowy stał się językiem odprawiania mszy,
-Odrzucenie kultu świętych, Maryi, obrazów oraz rzeźb,
-Zniesienie celibatów księży.

Jan Kalwin - ur. 10 lipca 1509r. w Noyon, a zm. 27 maja 1564r. w Genewie. Francuski teolog, reformator, kaznodzieja oraz pisarz. Współtwórca ewangelicyzmu- reformowanego (Kalwinizmu) - doktryny religijnej, przyjętej przez Kościoły ewangelicko-reformowane, prezbiteriańskie, a następnie przez część kongregacjonalnych.
Kalwinizm (ewangelicyzm-reformowany) - bratnia wiara Luteranizmu. Jednocześnie jest to doktryna teologiczna lub religijna bądź konfesja. Przyjmuję Kościoły kontynentalne, prezbiteriańskie, kongregacjonalne i ewangelicko-unijne. Wywodzi się z reformacji szwajcarskiej, jej działaczem był m. in. Huldrych Zwingli.
Kalwinizm to również:
-Wiara w przeznaczenie człowieka od momentu urodzenia,
-Każda wspólnota religijna była w pełni niezależna.
Sobór Trydencki - sobór powszechny Kościoła katolickiego, odbył się on w latach 1545-1563. Powołano go by zwalczyć potrzeby Kościoła katolickiego i zakończyć reformację.
Reformy Soboru Trydenckiego:
-Biskup może zarządzać tylko jedną diecezją.
-Utworzenie seminariów duchownych.
-Sporządzenie indeksu ksiąg zakazanych.

Przebieg obrad dzielił się na:
-Faza Pierwsza,
-Faza Bolońska,
-Faza Druga,
-Faza Trzecia.
Indeks ksiąg zakazanych - spis ksiąg uznawanych przez Kościół katolicki za niebezpieczne dla duchowności wiernych. W indeksie między innymi znajdują się dzieła: Mikołaja Kopernika, Mikołaja Reja, Galileusza, Owidiusza czy też Marcina Lutra.
Pokój Augsburski - pokój zawarty 25 września 1555r. w Augsburgu pomiędzy królem Karolem V Habsburgiem i Protestantami Rzeszy, zatwierdzając prawo Cuius regio, cuius religio (Czyj kraj, tego religia). Pokój kończył Drugą Wojnę Religijną która toczyła się w latach 1552-1555 na terytoriach Rzeszy Niemieckiej.

Komentāri