top of page

Latarnik

  • Zdjęcie autora: Kashka
    Kashka
  • 3 maj 2023
  • 2 minut(y) czytania

AUTOR

Henryk Sienkiewicz


GENEZA

"Latarnik" to nowela Henryka Sienkiewicza, powstała w 1880 roku, podczas jego podróży po Stanach Zjednoczonych. Inspiracją dla autora do napisania utworu była historia prawdziwego emigranta o nazwisku Siellawa, który stracił pracę latarnika za to, że zaczytał się w powieści Zygmunta Kaczkowskiego "Murdelio" i zapomniał o zapaleniu latarni. Sienkiewicz wykorzystał ten motyw, tworząc postać Skawińskiego i umieszczając go w akcji zainspirowanej wierszem Adama Mickiewicza "Do matki Polki". W ten sposób powstała jedna z najbardziej znanych nowel polskiej literatury, poruszająca tematy samotności, tęsknoty za ojczyzną oraz trudów emigracji.


GATUNEK

Latarnik jest nowelą, która charakteryzuje się tym, że jest zwięzłym utworem epickim, najczęściej jednowątkowy, o wyraźnie zarysowanej fabule i nierozbudowanej akcji. Ma punkt kulminacyjny oraz puentę.


CZAS I MIEJSCE AKCJI

Czas akcji nie jest dokładnie określony, jednak po wspomnianych wydarzeniach możemy wnioskować, że akcja toczy się w latach 70. XIX w.

Miejscem akcji jest latarnia na małej, skalistej wyspy u brzegów miasteczka Aspinwall w Ameryce Środkowej.


NARRACJA

Narrator w utworze Henryka Sienkiewicza jest osobą wszechwiedzącą, wypowiada się w trzeciej osobie. Nie jest uczestnikiem wydarzeń oraz jest obiektywny - nie ocenia bohaterów.


STRESZCZENIE

"Latarnik" to historia Polaka o nazwisku Skawiński (imienia nie znamy), który przybywa do małego miasteczka Aspinwall, gdzie ma zostać latarnikiem. Po burzliwym życiu, z udziałem w powstaniu, latarnia wydaje się dla niego spokojnym schronieniem. Skawiński jest odpowiedzialny za codzienne zapalanie latarni i dba o swoje obowiązki. Pewnego dnia otrzymuje paczkę z jedzeniem i książkami, w tym "Panem Tadeuszem" Mickiewicza. Lektura wciąga go na tyle, że zapomina o zapaleniu latarni, co prowadzi do katastrofy morskiej. Latarnik traci pracę i zmuszony jest powrócić do tułaczego życia.


PLAN WYDRZEŃ

  1. Skawiński przybywa do Aspinwall.

  2. Rozmowa z konsulem Falconbridge'em o pracę jako latarnik.

  3. Wspomnienie doświadczenia życiowego Skawińskiego.

  4. Skawiński zaczyna wykonywać obowiązki latarnika.

  5. Otrzymanie niespodziewanej przesyłki z polskimi książkami.

  6. Rozpoczęcie lektury i zanurzenie się w niej całkowicie.

  7. Zapomnienie o zapaleniu latarni, co powoduje katastrofę morską.

  8. Urata pracy.

  9. Ponowna tułaczka.


MOTYWY

  • emigracja

  • samotność

  • podróż

  • patriotyzm

  • starość

  • nadzieja

  • tułaczka

  • nostalgia

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
Księga Rodzaju (Biblia)

Księga Rodzaju, znana również jako Księga Genezy (Genesis), jest pierwszą księgą Starego Testamentu w Biblii i jedną z najważniejszych...

 
 
 

Comentários


bottom of page