Kamienie na szaniec
- Kashka
- 10 maj 2023
- 2 minut(y) czytania
AUTOR
Aleksander Kamiński
GENEZA
Do powstania książki przyczyniły się wydarzenia związane z aresztowaniem i następującym po nim odbiciem Rudego. Wydarzenie to wstrząsnęło Polskim Podziemiem. Autor otrzymał relacje z Akcji pod Arsenałem od jej uczestników oraz oparł się na pamiętniku Zośki. Po śmierci Rudego i Alka, Tadeusz Zawadzki, będący w bardzo złym stanie psychicznym, został namówiony przez ojca do spisania swoich wspomnień. To właśnie wtedy powstał pamiętnik, któremu nadano tytuł "Kamienie rzucane na szaniec". Kiedy Zośka dowiedział się, że Kamiński planuje napisać książkę o Alku i Rudym, którzy zmarli tego samego dnia po akcji pod Arsenałem z powodu odniesionych ran, namawiał go do zatytułowania książki właśnie "Kamienie rzucane na szaniec".
GATUNEK
"Kamienie na szaniec" to literatura faktu należąca do epiki. Aleksander Kamiński napisał książkę opartą w całości na faktach, przez co zalicza się ją do tego gatunku.
STRESZCZENIE
Trzej bliscy przyjaciele, Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki, kończą swoją naukę w renomowanym warszawskim liceum imienia Stefana Batorego. Maturę mają już za sobą, a przed nimi rozciągają się plany na studia i dalszego życia. Jednak planowanie przekreśla we wrześniu 1939 roku wybuch wojny, a ich życie zmienia się nieodwracalnie. Młodzi harcerze, którzy wszyscy należą do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, nie wahają się ani chwili, gdzie jest ich miejsce i jakie obowiązki ich czekają. W okupowanej przez Niemców Warszawie bez wahania angażują się w walkę konspiracyjną, początkowo jako członkowie Małego Sabotażu, a później jako walczący w Grupach Szturmowych. Jan przyjmuje pseudonim Rudy, Aleksy staje się Alekiem, a Tadeusz to Zośka.
Rudy, Alek i Zośka, wraz z wieloma innymi towarzyszami broni, bez wahania oddają swoje życie w obronie niepodległej Polski. Bez protestów, stanowiąc wzór wzajemnego oddania i przyjaźni, organizują Akcję pod Arsenałem, aby odbić Rudego z rąk Gestapo. Rudy, mimo nieludzkich tortur, nie wydaje nazwisk swoich kolegów. Niestety, życie trzech głównych bohaterów jest tragicznie krótkie. Rudy, znęcany przez Gestapo, umiera kilka dni po Akcji pod Arsenałem. Alek, ranny podczas tej samej akcji, również z powodu obrażeń umiera tego samego dnia co Rudy. Od tego momentu Zośka nie może znaleźć dla siebie miejsca. Jego stan psychiczny jest bardzo zły. Zapisuje swoje wspomnienia w pamiętniku, jednak i on ginie, będąc jedynym poległym w akcji pod Sieczychami.
PLAN WYDARZEŃ
Przedstawienie głównych bohaterów - Zośka, Rudy i Alek.
Ukończenie przez bohaterów liceum im. S. Batorego.
Wybuch II wojny światowej.
Dołączenie przyjaciół do działalności sabotażowej w ramach konspiracji.
Przeprowadzenie serii akcji dywersyjnych i Małego Mabotażu.
Aresztowanie Rudego przez Gestapo.
Realizacja ważnej akcji pod Arsenałem w celu uwolnienia więźniów.
Śmierć Rudego i Alka.
Msza święta ku czci poległych Rudego i Alka.
Przeprowadzenie akcji pod Celestynowem w celu uwolnienia transportowanych więźniów.
Nieudana próba wysadzenia mostu pod Czarnocinem.
Aresztowanie Zośki przez policję.
Wydostanie się Zośki na wolność.
Likwidacja posterunku żandarmerii w Sieczychach.
Śmierć Zośki
AKCJE
Akcja | Cel | Skutek |
Pod Arsenałem | Odbicie więźniów i Rudego z więźniarki | Uwolnienie więźniów i Rudego, śmierć Alka i innych kolegów |
Celestynów | Uwolnienie transportowanych więźniów z pociągu jadącego z Majdanka do Oświęcimia | Odbicie więźniów |
Pod Czarnocinem | Wysadzenie mostu nieopodal stacji kolejowej w Czarnocinie | Akcja nieudana Uszkodzenie mostu na jakiś czas |
Pod Sieczychami | Likwidacja posterunku żandarmerii | Zniszczenie posterunku, śmierć Zośki |
MOTYWY
Wojna
Patriotyzm
Poświęcenie
Męstwo
Odwaga
Przyjaźń
Śmierć
Comentários