top of page

Balladyna

  • Zdjęcie autora: Kashka
    Kashka
  • 13 maj 2023
  • 2 minut(y) czytania

AUTOR

Juliusz Słowacki


GENEZA

"Balladyna" to dramat napisany przez Juliusza Słowackiego w 1834 roku, inspirowany sytuacją polskiej emigracji po powstaniu listopadowym. Praca została opublikowana w 1839 roku i przedstawia optymistyczną przeszłość Polski, korzystając z elementów legend i dawnych pieśni. Słowacki czerpał również inspirację z twórczości Szekspira, zwłaszcza z postaci Makbeta. "Balladyna" miała na celu refleksję nad przyszłością na podstawie przeszłości i wywołała kontrowersje wśród czytelników i krytyków.


GATUNEK

"Balladyna" to dramatyczna tragedia, gatunek literacki, który skupia się na przedstawianiu poważnych i dramatycznych wydarzeń. Charakteryzuje się głębokim przeżyciem, emocjonalnym napięciem i często kończy się tragicznie dla głównych bohaterów.


STRESZCZENIE

W małej, skromnej chatce mieszka uboga wdowa z dwoma córkami. Pierwsza siostra, Balladyna, jest żądną bogactwa i władzy egoistką, podczas gdy druga, Alina, jest łagodną i kochającą kobietą. Przez pewien czas Balladyna miała szansę zdobyć upragnioną władzę i pieniądze. Jej przeznaczenie wkracza na scenę w postaci nimfy Goplany, władczyni jeziora Gopło, która jest zakochana w Grabcu, ale ten darzy uczuciem Balladynę. Goplana pragnie zapobiec ich małżeństwu i wysyła do chaty wdowy księcia Kirkora, który ma poślubić jedną z córek. Aby rozstrzygnąć, która z sióstr zostanie żoną Kirkora, wdowa proponuje konkurs zbierania malin. Podczas konkursu Baladyna zdaje sobie sprawę, że nie ma szans na zwycięstwo z siostrą i sięga po nóż. Morduje Alinę i zabiera zebrane przez nią maliny. Zabójczyni wygrywa, a na jej czole pojawia się tajemnicze, czerwone znamię. Balladyna i Kirkor biorą ślub, przez co dziewczyna zostaje panią zamku. Wstydzi się jednak swojego pochodzenia, dlatego nie przyznaje się do matki.

Kirkor musi wyruszyć na wojnę. Balladyna zaczyna snuć plany, jak się pozbyć męża. Udaje jej się rozkochać w sobie Fon Kostryna, naczelnika zamku. W międzyczasie do zamku przybywa sługa Kirkora, Gralon, który zostaje zabity przez Balladynę i Kostryna, którzy podejrzewali go o poznanie tajemnicy zabójstwa Aliny. Para morderców przekupuje rycerzy Kirkora, którzy doprowadzają do śmierci męża. Później, za pomocą trucizny, Balladyna pozbywa się również Fon Kostryna. Osiąga swój cel i wstępuje na tron. Rozpoczyna rządy i wydaje trzy wyroki śmierci: na mordercę Fon Kostryna, mordercę Aliny oraz na wyrodną córkę wdowy, która źle traktowała matkę. Wyroki w rzeczywistości dotyczą jej samej. Po ogłoszeniu ostatniego wyroku, Balladyna zostaje uderzona piorunem i ginie na miejscu.


PLAN WYDARZEŃ

  1. Wizyta Kirkora u Pustelnika

  2. Rozkazy Goplany Chochlikowi i Skierce.

  3. Konkurs malinowy.

  4. Balladyna morduje Alinę.

  5. Plama krwi na czole Balladyny.

  6. Balladyna więzi matkę w wieży na zamku Kirkora.

  7. Balladyna knuje plany z Kostrynem.

  8. Morderstwo zaufanego sługi Kirkora, Gralona, który przybył ze skrzynią.

  9. Kirkor obiecuje Pustelnikowi odnalezienie skradzionej korony Lecha przez Chochlika i Skierkę.

  10. Śmierć Gralona, później Kirkora.

  11. Śmierć Kostryna.

  12. Sąd nad zbrodniarzami, gdzie Balladyna pełni rolę sędziego.

  13. Śmierć Balladyny.


MOTYWY

  • Wina i kara

  • Śmierć

  • Morderstwo

  • Władza

  • Miłość

  • Natura

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
Księga Rodzaju (Biblia)

Księga Rodzaju, znana również jako Księga Genezy (Genesis), jest pierwszą księgą Starego Testamentu w Biblii i jedną z najważniejszych...

 
 
 

Comments


bottom of page