Higiena i choroby skóry
- 23 kwi 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 25 kwi 2022
HIGIENA SKÓRY - JAK DBAĆ O SWOJĄ SKÓRĘ?
By zapobiegać chorobom skóry, trzeba pamiętać o częstym i regularnym myciu ciała (przynajmniej raz na dobę). Podczas kąpieli usuwamy drobnoustroje chorobotwórcze oraz złuszczony naskórek. Warto także stosować naprzemiennie zimne i ciepłe kąpiele, ponieważ poprawia to krążenie krwi poprzez zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Nie wolno używać ręczników, przyborów toaletowych innych osób, bo mogą na nich osadzać się bakterie, zarodniki grzybów i jaja pasożytów.
CHOROBY SKÓRY WYWOŁANE PRZEZ DROBNOUSTROJE CHOROBOTWÓRCZE:
Jedną z najczęstszych chorób skóry wywoływanych przez drobnoustroje chorobotwórcze jest opryszka, którą każdy chyba miał. Przyczyną tej choroby jest wirus. Który powoduje, że na skórze pojawiają się bolesne pęcherze. Wirus pozostaje w organizmie i powoduje nawroty choroby, zwłaszcza gdy jest osłabiony.
Częstą chorobą jest także nadmierne złuszczanie się naskórka na głowie, czyli łupież. Powodują go grzyby, rozwijające się zbyt intensywnie między innymi na skutek niedokładnego spłukiwania szamponu i przegrzewania włosów suszarką.
Grzyby powodują też choroby skóry i paznokci zwane grzybicami. Przyczyną tej choroby jest zakażenie grzybami chorobotwórczymi, do którego dochodzi między innymi na skutek stosowania antybiotyków czy kontaktu z przedmiotami, których używała chora osoba. Objawami tej choroby są swędząca wysypka, pieczenie, łuszczenie się skóry, łamliwe paznokcie...
Czerniak skóry jest spowodowany zmianami w materiale genetycznym powodującymi niekontrolowane dzielenie się komórek skóry. Choroba ta nazywana jest także nowotworem skóry. W skutek tej choroby pojawia się nieregularna, ciemna zmiana barwnikowa o poszarpanych brzegach.
PASOŻYTNICZE CHOROBY SKÓRY
Pospolitymi pasożytami są wszy. Znajdują się one często w części owłosionej na skórze głowy, gdzie żywią się krwią. Na włosach widać często jaja wesz, czyli gnidy. Zakażenie wszami następuje przez przedmioty osobistego użytku, ale także przez bezpośredni kontakt z chorym. W aptekach są dostępne środki do niszczenia tych pasożytów.

Innym pasożytem skóry jest świerzbowiec. Wywołuje on chorobę nazywaną świerzbem. Atakuje on najczęściej skórę pomiędzy palcami, w zgięciach łokciowych i na brzuchu. Świerzbem zakazić można się bezpośrednio przez kontakt z chorą osobą lub przez bieliznę pościelową. Do leczenia świerzbu używa się specjalnych maści przepisanych przez dermatologa.

TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY
Trądzik młodzieńczy jest chorobą zapalną skóry, która dotyczy osób będących w okresie dojrzewania. Jego przyczyną jest nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych przez hormony. W leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się farmaceutyki i domowe sposoby. Duże znaczenie mają też odpowiednia pielęgnacja i dieta.
W okresie dojrzewania w organizmach chłopców i dziewcząt zachodzą intensywne zmiany hormonalne. Jednym z ich skutków jest trądzik młodzieńczy, który charakteryzuje się występowaniem grudek i ropnych krostek na skórze twarzy – zwłaszcza na brodzie, czole, policzkach i nosie oraz dekolcie i plecach. Szczyt zachorowań przypada między 12 a 17 rokiem życia.
תגובות