Lament świętokrzyski
- KayJayKay
- 6 mar 2024
- 1 minut(y) czytania
Lament świętokrzyski, znany również jako Żale Matki Boskiej pod krzyżem czy Plankt, to średniowieczny utwór liryczny, który porusza serca czytelników od wieków. Rozpoczynający się inwokacją Posłuchajcie bracia miła (incipit - może służyć także jako tytuł) utwór jest hymnem bólu i rozpaczy Matki Boskiej stojącej pod krzyżem, na którym umiera jej ukochany syn, Jezus.
Głębia cierpienia Maryi
Utwór ukazuje Maryję nie jako świętą postać, ale jako matkę pogrążoną w żalu i rozpaczy. Jej lament jest przepełniony bólem, poczuciem nieszczęścia i niemocy. Matka Boska zwraca się do różnych adresatów, szukając ukojenia i zrozumienia.
Maryja błaga "bracia miła" - ludzi o wysłuchanie jej skargi. Prosi "starego" i "młodego", by pojęli jej cierpienie. Zwraca się do ukochanego syna, "synku mój miły i wybrany", pragnąc ulżyć mu w bólu i wziąć go na siebie. Wyraża żal do Archanioła Gabriela, który obiecał jej radość, a teraz patrzy na jej mękę. Wreszcie, prosi inne matki, by modliły się, aby nigdy nie doświadczyły podobnego cierpienia.
Język i środki stylistyczne w utworze
Lament świętokrzyski jest bogaty w środki stylistyczne, które potęgują siłę wyrazu i podkreślają emocje Maryi. Użycie apostrof, zdrobnień (synek, główka) oraz powtórzeń (anafora) nadaje utworowi liryczny charakter i sprawia, że staje się on niezwykle poruszający.
Lament świętokrzyski łączy w sobie cechy kilku gatunków literackich. Jest to przede wszystkim lament, czyli utwór wyrażający żałobę i smutek. Jednocześnie zawiera elementy plankt, czyli średniowiecznego gatunku lirycznego poświęconego opłakiwaniu zmarłych. Utwór można również interpretować jako część misterium pasyjnego, czyli dramatu liturgicznego przedstawiającego mękę i śmierć Chrystusa.
Comments