top of page

Zmiany liczby ludności Polski i Europy

  • Zdjęcie autora: Kashka
    Kashka
  • 5 kwi 2022
  • 1 minut(y) czytania

Zmiany liczby ludności w Europie

W roku 1950 na naszym kontynencie żyło 549 mln osób. Wówczas ludność Europy wynosiła 22% ludności Ziemi. W 2018 ta liczba wynosiła ponad 742 mln, a jej udział w liczbie ludności światła obniżył się o 10%. Spowodowane było to tym, że liczba ludności Europy wzrastała wolniej niż innych kontynentów takich jak na przykład Afryka.


Zmiany liczby ludności w Polsce

Od zakończenia II wojny światowej do połowy lat 90. XX wieku liczba ludności Polski rosła. Jej spadek odnotowano w latach 1999-2007. Od roku 2000 do 2018 w Polsce liczba mieszkańców zwiększyła się zaledwie o 0,5%. W roku 2020 liczba ludności w Polsce wynosiła 37,9 mln. Na poniższym wykresie widać zmiany liczby ludności w Polsce od roku 1950 do 2020.



Przyrost Naturalny

Przyrost Naturalny, to różnica między liczbą urodzeń a zgonów. Te liczby w Polsce są porównywalne, dlatego przyrost naturalny praktycznie się nie zmienia i jest zbliżony do zera. W momencie, gdy wartość współczynnika przyrostu naturalnego jest wysoka, mówi się o wyżu demograficznym. Gdy jednak wartość ta jest niższa, mówimy o niżu demograficznym. Poniższy wykres przedstawia przyrost naturalny w latach 1950-2020.


Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci?

Czynnikami wpływającymi na ograniczenie liczby urodzeń w Polsce są:

  • sytuacja finansowa - jeżeli sytuacja finansowa w rodzinie będzie ciężka, rodzice nie będą w stanie utrzymać dziecka,

  • względy społeczne - dużo młodych ludzi nie ma potrzeby posiadania dziecka, z powodu chęci skupienia się na karierze zawodowej

Ważną rolę w kształtowaniu przyrostu naturalnego odgrywa polityka państwa. Przykładami są: program rodzina 500 plus, zapewnianie dzieciom miejsc w żłobkach i przedszkolach, wydłużanie urlopów rodzicielskich i macierzyńskich...

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page