Twierdzenie Pitagorasa
- Kashka
- 18 gru 2022
- 1 minut(y) czytania
Twierdzenie Pitagorasa to jedno z podstawowych twierdzeń geometrii euklidesowej, które mówi, że w trójkącie prostokątnym długość przeciwprostokątnej jest równa kwadratowi długości przyprostokątnych. Możemy to zapisać wzorem: a² + b² = c², gdzie c to długość przeciwprostokątnej, a a i b to długości przyprostokątnych.

Na przykład, jeśli mamy trójkąt prostokątny o przyprostokątnych o długości 3 i 4, to długość przeciwprostokątnej będzie równa 5.
3² + 4² = 5²
3² + 4² = 9 + 16 = 25
√25 = 5
Twierdzenie Pitagorasa jest bardzo przydatne w różnych dziedzinach, takich jak geometria, mechanika, inżynieria itp., ponieważ pozwala obliczać długości przeciwprostokątnych w trójkątach prostokątnych bez konieczności ich bezpośredniego mierzenia. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z trójkątami, których przyprostokątne są znane, a długość przeciwprostokątnej jest nieznana.
Jeśli mamy do dyspozycji jedną długość przyprostokątną i długość przeciwprostokątną w trójkącie prostokątnym, także możemy użyć twierdzenia Pitagorasa, aby obliczyć długość drugiej przyprostokątnej, tylko przekształcamy wzór.

Weźmy sobie za przykład następujące zadanie: jedna przyprostokątna ma długość 3, natomiast przeciwprostokątna długość 5. Jaką długość ma druga przyprostokątna?
Rozwiązanie zadania:
Weźmy sobie, że naszą niewiadomą we wzorze jest b.
3² + b² = 5²
Aby rozwiązać to, musimy przekształcić wzór. Robimy to tak jak podczas przekładania równań.
b² = 5² - 3²
b² = 25 - 9
b² = 16
b = 4
Comentários