top of page

Rolnictwo

  • 3 maj 2022
  • 3 minut(y) czytania

Gospodarka dzieli się na trzy grupy:

  • rolnictwo

  • przemysł

  • usługi

Pierwsza z nich to rolnictwo. Jest to dział gospodarki zajmujący się uprawą roślin i chowem zwierząt. W Polsce przeważają prywatne gospodarstwa rolne. Ich właścicielami są zazwyczaj pojedyncze osoby lub rodziny. Pozostała część gospodarstw stanowi między innymi własność rolną Skarbu Państwa.

Rejony rolnicze w Polsce

  • wyżyna lubelska

  • kotlina sandomierska

  • nizina śląska

  • żuławy wiślane

  • wyżyna kielecko-sandomierska

  • wyżyna krakowsko-częstochowska

  • kujawy

Produkcja roślinna

Wszystkie tereny wykorzystywane rolniczo to użytki rolne. Zajmują one około 60% powierzchni Polski. Obejmują one grunty orne, czyli pola uprawne, łąki i pastwiska oraz sady.


Zboża

Ponad 70% całej powierzchni upraw w Polsce zajmują zboża. Ich produkcja jest opłacalna przez duże zapotrzebowanie na nie w przemyśle spożywczym.

Największą powierzchnię gruntów wykorzystywanych pod uprawę zboża zajmuje pszenica. Z jej ziaren otrzymuje się na przykład najlepsze gatunki mąki.

Mniejszą powierzchnię niż uprawy pszenicy zajmują uprawy pszenżyta. Zboże to zostało sztucznie wychodowane przez skrzyżowanie pszenicy i żyta. Pszenżyto przeznacza się głównie na pasze.

Żyto ma niewielkie wymagania glebowe. Wytwarza się z niego głównie pasze i mąkę. Ze względu na niskie plony, coraz częściej zastępuje się to zboże pszenżytem.

Nieco większe obszary zajmują uprawy jęczmienia. Wykorzystuje się go do produkcji pasz, wielu odmian kaszy oraz piwa.


Ziemniaki i rośliny przemysłowe

Podstawowym produktem żywieniowym w Polsce, obok zbóż, są ziemniaki. Powstają z nich frytki chipsy skrobia ziemniaczana i pasze, na przykład dla trzody chlewnej. Od kilkunastu lat powierzchnia upraw ziemniaków systematycznie się zmniejsza. Jest to spowodowane głównie spadkiem ich znaczenia w produkcji pasz a także coraz niższymi cenami skupu. Ziemniaki nie mają dużych wymagań, dlatego uprawia się je zwykle na obszarach o słabszych glebach.

Do najważniejszych roślin przemysłowych uprawianych w Polsce należą rzepak i buraki cukrowe. rzepak jest podstawową rośliną oleistą. wytwarza się z niego między innymi olej, biopaliwa oraz pasze. buraki cukrowe wymagają dobrych gleb, dlatego uprawia się je na Żuławach Wiślanych, Wyżynie Lubelskiej i Pojezierzu Wielkopolskim. Z tych roślin głównie wytwarza się cukier.


Warzywa i owoce

Rozmieszczenie upraw warzyw i owoców zależy nie tylko od klimatu i jakości gleb, lecz także od bliskości rynków zbytu. Największe obszary upraw warzyw występują w pobliżu dużych miast. Najwięcej sadów znajduje się na Nizinie Mazowieckiej oraz w okolicach Sandomierza i na Lubelszczyźnie. W sadach uprawia się głównie jabłka, wiśnie, śliwki, gruszki oraz czereśnie.



Produkcja zwierzęca

Bydło

Chów bydła w Polsce ma bardzo długą tradycję. Liczba tych zwierząt od kilkunastu lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie i liczy około 6 milionów sztuk. Polska w 2018 roku zajmowała 7 miejsce wśród hodowców bydła w Unii Europejskiej.

Rozmieszczenie chowu bydła w Polsce jest zróżnicowane. największe pogłowie występuje w północno wschodniej części kraju, gdzie znaczny odsetek użytków rolnych stanowią łąki i pastwiska.

Puf bydła prowadzi się w 2 kierunkach: mlecznym i mięsnym W Polsce lepiej rozwinięty jest chów bydła mlecznego. Wynika to głównie z dużego zapotrzebowania na mleko, który wykorzystuje się między innymi do produkcji jogurtów i serów. Na przewagę kierunku mlecznego wpływa również niewielkie spożycie mięsa wołowego w porównaniu z mięsem wieprzowym i drobiowym.


Trzoda chlewna

W naszym kraju duże znaczenie ma także chów trzody chlewnej. Pogłowie świń wy Polsce należy do największych w Unii Europejskiej – około 11 milionów sztuk w 2018. Chów trzody chlewnej odbywa się głównie w dużych nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Najwięcej ich jest zlokalizowanych w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.


Drób

Wielkie znaczenie w naszym kraju ma chów drobiu. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą popularnością mięsa drobiowego wśród Polaków. Większość pogłowia drobiu, a dokładniej 90% stanowią kurczaki i kury nioski.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page