Konstytucja jako najważniejszy dokument w państwie
- Kashka
- 22 mar 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 23 mar 2023
Konstytucja Rzeczpospolitej to podstawowy akt prawny regulujący funkcjonowanie państwa polskiego i jego instytucji.
Historia konstytucji
Historia konstytucji w Polsce jest długa i burzliwa. Pierwszą konstytucją w Polsce była Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku. Była to jedna z najwcześniejszych konstytucji na świecie i jednocześnie pierwsza w Europie. Niestety, Konstytucja ta nie przetrwała długo, ponieważ już rok później Polska została podzielona między Rosję, Prusy i Austrię.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska miała trudności w uchwaleniu stabilnej konstytucji. W 1921 roku uchwalono pierwszą konstytucję II Rzeczypospolitej, która obowiązywała do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie, w 1952 roku, władze komunistyczne uchwaliły nową.
Obecna Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona w 1997 roku. Ustawa zasadnicza zawiera zbiór zasad i wytycznych dotyczących praw władzy, struktury państwa, głównych instytucji państwowych, praw i wolności obywateli oraz procesów decyzyjnych. Gwarantuje ona wolność i prawa człowieka oraz poszanowanie prawa międzynarodowego.
Cechy konstytucji
Konstytucja jest wyjątkowym dokumentem, ponieważ zawiera wyjątkowe treści, czyli zasady ustrojowe państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Ma także szczególną moc - w końcu jest to najważniejsze prawo w państwie. Wszystkie akty prawne muszą być z nim zgodne. Jest ona uchwalana w szczególny sposób przez parlament i zatwierdzana przez obywateli w referendum, a zmiana w treści konstytucji wymaga spełnienia specjalnych warunków.
Zasady ustrojowe konstytucji
Zasady ustrojowe zawarte w Konstytucji RP to:
zasada demokratycznego państwa prawnego - obywatele w wyborach i referendach podejmują decyzje polityczne, mają prawo do wolności słowa.
zasada unitarnej formy państwa - państwo jest jednolite i niepodzielne, społeczność jest jedna.
zasada zwierzchnictwa narodu - obywatele w wyborach i referendach podejmują decyzje polityczne, mają prawo do wolności słowa.
zasada gwarancji praw i wolności jednostki - wszystkie osoby mają równe prawa i nie można ich dyskryminować.
zasada konstytucjonalizmu - prawo musi być przestrzegane, obywatele mają prawo do sądu.
PREAMBUŁA to uroczysty wstęp do konstytucji. Przedstawia idee i cele, które przyświecały twórcom konstytucji, a także okoliczności i kontekst historyczny, w którym konstytucja została napisana. Może także zawierać ogólne zasady i wartości, jakie ma przestrzegać państwo lub społeczeństwo.
Comments