Japonia
- Kashka
- 10 gru 2022
- 3 minut(y) czytania
Chyba wszyscy potrafimy wymienić przynajmniej trzy nazwy japońskich firm. Dlaczego? Japonia to kraj, który jest jednym z największych eksporterów sprzętu elektronicznego oraz samochodów i części samochodowych na świecie. Kraj ten należy do najlepiej rozwiniętych państw świata pod względem gospodarczym, mimo tego, że na jego obszarze panują niekorzystne warunki.
Charakterystyczne dla Japonii?
Japonia leży na Oceanie Spokojnym u wschodnich wybrzeży Azji. Terytorium tego państwa obejmuje ponad 6 tysięcy wysp. Cztery największe spośród nich (Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku) stanowią aż 98% powierzchni tego kraju. W krajobrazie Japonii dominują wyżyny i góry, a położenie na styku trzech płyt litosfery sprawia, że występują tam zjawiska wulkaniczne i częste trzęsienia ziemi. Leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Klimat tego kraju jest kształtowany także przez cyrkulację monsunową.
Japonia należy do najgęściej zaludnionych państw świata, ale ludność nie jest tam rozmieszczona równomiernie. Mieszkańcy tego kraju żyją najdłużej na świecie, bo średnia długość ich życia wynosi 84,5 roku. Dynamiczny rozwój Japonii po II wojnie światowej sprawił, że teraz ten kraj jest jedną z największych potęg gospodarczych świata.
Nieprzyjazne środowisko
Japonia, to państwo, którego mieszkańcy muszą się zmagać z licznymi problemami wynikającymi z nieprzyjaznych warunków naturalnych. Wyspiarskie położenie kraju i rzeźba terenu, w której dominują górskie obszary są dużym utrudnieniem w komunikacji. Obecnie wszystkie największe wyspy tego kraju są połączone mostami, a na terenach górskich wybudowano setki kilometrów tuneli.

Górzystość Japonii i jej mała powierzchnia stanowią utrudnienie dla rozwoju gospodarki, ponieważ ograniczają terenów przydatnych do zamieszkania lub wykorzystania gospodarczo (np. fabryki). Dlatego w tym kraju stosuje się różne zabiegi, mające na celu powiększenie obszarów przydatnych człowiekowi. Na przykład, Międzynarodowy Port Lotniczy w Kansai w Osace zbudowano na sztucznej wyspie. Jest ona połączone ze stałym lądem najdłuższym mostem dwukondygnacyjnym, który ma długość 3,7 km.
Barierą, która ogranicza rozwój niektórych działów japońskiego przemysłu, jest niedobór surowców mineralnych. Wiele z nich musi zostać importowane z innych krajów.

Zagrożenia naturalne
Ze względu na lokalizację, Japonia jest ciągle narażona na wszelkie zagrożenia naturalne. Powoduje to położenie na styku trzech płyt litosfery. Rocznie notuje się tam około 1,5 tysięcy trzęsień ziemi. Ich skutki mogą być katastrofalne. Zdarza się, że efekty podwodnych trzęsień ziemi są potęgowane przez fale tsunami. Najwięcej tego typu fal powstaje w basenie Oceanu Spokojnego, dlatego do Japonii docierają one bardzo często.
Aby ograniczyć straty wywoływane przez trzęsienia ziemi, w japońskim budownictwie wykorzystuje się nowoczesne i kosztowne technologie. Dzięki nim konstrukcje budynków i mostów są odporne na nawet dość mocne trzęsienia ziemi.
Innym skutkiem położenia tego kraju na styku płyt litosfery jest obecność wulkanów. W Japonii znajduje się ich blisko 160, a około 40 z nich to wulkany czynne. Najbardziej znany japoński wulkan to Fudżi (3776 m n.p.m.). Jest to zarazem najwyższy szczyt tego kraju.
Wiosną oraz jesienią do Japonii docierają cyklony tropikalne zwane tajfunami. Występują wówczas wiatry, które mogą osiągać prędkość nawet do 200 km/h oraz obfite opady deszczu. Każdego roku tajfuny w Japonii powodują ogromne straty materialne i śmierć wielu osób.
Nowoczesna gospodarka
Japonia jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Pod względem PKB (Produktu Krajowego Brutto) jest zaliczana do trójki krajów o najwyższej wartości tego wskaźnika.
Japonia rozwinęła się dzięki przemysłowi ciężkiemu w okresie przedwojennym, który po zakończeniu II wojny światowej został zrestrukturyzowany. Polegała ona na wprowadzeniu różnorodności struktury przemysłowej, rozwoju technologii, która pozwała w sposób materiałochłonny i energochłonny uzyskać podobną lub jeszcze większą ilość produktów. Postawiono na zwiększenie wydajności pracy. Wprowadzono również nowoczesne strategie komputeryzacji procesów technologicznych. Doprowadziło to do odejścia od przemysłu tradycyjnego, w którym największym atutem była pracochłonność (np. przemysł włókienniczy) oraz przemysłu ciężkiego, na rzecz szybkiego rozwoju przemysłu nowoczesnych technologii, czyli przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego, telekomunikacyjnego, precyzyjnego, optycznego. Kraj wykorzystuje jedynie importowane surowce ze względu na ich brak w swoich granicach i na drodze ich odpowiedniego przetworzenia powstają nowe produkty przemysłowe.
Wprowadzenie tych nowych rodzajów przemysłu oraz komputeryzacja gospodarki doprowadziła do znacznego zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Postanowiono wybudować elektrownie atomowe, które pod tym względem są najbardziej wydajne. Dodatkowo uzyskuje się energię z odnawialnych źródeł energii, czyli wiatru, słońca, wód geotermalnych.
W gospodarce kraju bardzo ważną rolę odgrywa handel zagraniczny. Wszystkie produkty przemysłu, czyli maszyny, środki transportu i produkty przemysłowe są eksportowane. Pozwala to na uzyskanie odpowiednio wysokiego dochodu.
Wiele z krajowych firm rozszerza zakres swojej działalności poprzez budowanie filii w innych państwach, wzmagając ich dochody.
(źródło tekstu: naukowiec.org)
Comentarios