top of page

DNA - nośnik informacji genetycznej

  • Zdjęcie autora: Kashka
    Kashka
  • 28 wrz 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 15 paź 2022

Niektóre cechy są przekazywane potomstwu przez rodziców. Dzieje się to już w momencie zapłodnienia. Zapis cech dziedzicznych organizmu nazywamy informacją genetyczną. Jej nośnikiem jest DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy. Informacja o cechach organizmu jest w nim zapisana w postaci genów.

Gen to odcinek DNA, zawierający informacje o budowie białka. Może to na przykład być informacja o budowie białek umożliwiając rozkurcz lub skurcz mięśni. Geny stanowią jedynie 2% całości DNA. Pozostałe 98% to odcinki, które nie kodują żadnych cech. Część z nich reguluje odczytywanie informacji zawartych w genach. Nadal jednak istnieją fragmenty DNA, których funkcji nie znamy.


BUDOWA DNA

DNA składa się z mniejszych jednostek, czyli nukleotydów. Połączone nukleotydy tworzą nić. Jedna cząsteczka DNA składa się z dwóch nici, które są ułożone równolegle i spiralnie skręcone wokół własnej osi. Taka postać DNA nazywa się podwójna helisa.

DNA znajduje się w jądrze komórkowym, ale także w mitochondrium.

Pojedynczy nukleotyd tworzą: cukier, czyli deoksyryboza, reszta kwasu fosforowego i jedna z czterech zasad azotowych, czyli adenina (A), tymina (T), cytozyna (C) lub guanina (G).

Nukleotydy w nici DNA łączą się w ściśle określonej kolejności. Nazywamy ją sekwencją DNA. Od niej zależą cechy organizmu.

Przykładowa sekwencja DNA:
GACACCATCGAATGGCGCAAAACCTTTCGCGGTATGGCATGATAGCGCCCGGAAGAGAGTCAATTCAGGG

KOMPLEMENTARNOŚĆ ZASAD

Zasady azotowe z leżących naprzeciw siebie nici tworzą ściśle określone pary. Dopasowanie to nazywamy komplementarnością zasad. Adenina zawsze łączy się tylko z tyminą, a cytozyna zawsze łączy się z guaniną.


DNA ➡ chromosom. Dlaczego?

W jednej komórce człowieka znajdują się ponad dwa metry nici DNA. Aby te właśnie nici zmieściły się w jądrze komórkowym, muszą być odpowiednio zwinięte, czyli upakowane. Najbardziej upakowaną strukturą jest chromosom.

1 Cząsteczka DNA ma postać podwójnej helisy.

2 Białka, na których zwijają się DNA. w połączeniu z białkami nosi nazwę chromatyny.

3 Chromosom, to najbardziej upakowana postać chromatyny.





BUDOWA CHROMOSOMU


Powiązane posty

Zobacz wszystkie
RNA - kwas rybonukleinowy

Oprócz DNA w komórkach występuje również kwas rybonukleinowy, czyli RNA. Bierze on udział w wytwarzaniu białek. Podobnie jak DNA składa...

 
 
 

Comments


bottom of page