top of page

Japonia

Każdy z nas potrafi wymienić przynajmniej trzy nazwy japońskich firm. Dlaczego? Japonia to kraj, który jest jednym z największych eksporterów sprzętu elektronicznego, samochodów i części samochodowych na świecie. Kraj ten należy do najlepiej rozwiniętych państw świata pod względem gospodarczym, mimo tego, że na jego obszarze panują niekorzystne warunki.


Charakterystyczne cechy Japonii

Japonia leży na Oceanie Spokojnym u wschodnich wybrzeży Azji. Terytorium tego państwa obejmuje ponad 6 tysięcy wysp. Cztery największe spośród nich (Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku) stanowią aż 98% powierzchni tego kraju. W krajobrazie Japonii dominują wyżyny i góry, a położenie na styku trzech płyt litosfery sprawia, że występują tam zjawiska wulkaniczne i częste trzęsienia ziemi. Leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Klimat tego kraju jest kształtowany także przez cyrkulację monsunową.

Japonia należy do najgęściej zaludnionych państw świata, ale ludność nie jest tam rozmieszczona równomiernie. Mieszkańcy tego kraju żyją najdłużej na świecie, bo średnia długość ich życia wynosi 84,5 roku. Dynamiczny rozwój Japonii po II wojnie światowej sprawił, że teraz ten kraj jest jedną z największych potęg gospodarczych świata.


*Cyrkulacja monsunowa to sezonowa zmiana kierunku wiatru, obserwowana przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej. Ląd nagrzewa się i ochładza szybciej niż ocean, co powoduje zmianę ciśnienia powietrza. Powoduje to zmianę kierunku wiatru latem (monsun letni) znad oceanu na ląd, przynosząc deszcz, a zimą (monsun zimowy) znad lądu na ocean, przynosząc suszę. Warunki te pozwalają na uprawę ryżu oraz innych roślin.

Nieprzyjazne środowisko

Japonia, to państwo, którego mieszkańcy muszą się zmagać z licznymi problemami wynikającymi z nieprzyjaznych warunków naturalnych. Wyspiarskie położenie kraju i rzeźba terenu, w której dominują górskie obszary są dużym utrudnieniem w komunikacji. Obecnie wszystkie największe wyspy tego kraju są połączone mostami, a na terenach górskich wybudowano setki kilometrów tuneli.

Górzysty charakter Japonii i jej niewielka powierzchnia stwarzają poważne wyzwania dla rozwoju gospodarczego. Tereny nadające się do zamieszkania lub działalności gospodarczej są mocno ograniczone. Dlatego w tym kraju stosuje się różne zabiegi, mające na celu powiększenie powierzchni użytkowej. Jednym z przykładów jest Międzynarodowy Port Lotniczy w Kansai w Osace. Zbudowano go na sztucznej wyspie, połączonej ze stałym lądem najdłuższym na świecie mostem dwukondygnacyjnym o długości 3,7 km.

Barierą, która także ogranicza rozwój niektórych działów japońskiego przemysłu, jest niedobór surowców mineralnych. Wiele z nich musi zostać importowane z innych krajów.


Zagrożenia naturalne

Ze względu na lokalizację, Japonia jest ciągle narażona na wszelkie zagrożenia naturalne. Powoduje to położenie na styku trzech płyt litosfery. Rocznie notuje się tam około 1,5 tysięcy trzęsień ziemi. Ich skutki mogą być katastrofalne. Zdarza się, że efekty podwodnych trzęsień ziemi są potęgowane przez fale tsunami. Najwięcej tego typu fal powstaje w basenie Oceanu Spokojnego, dlatego do Japonii docierają one bardzo często.

Japonia po trzęsieniu ziemi w Tōhoku 11 marca 2011 - Źródło: TVN24

Aby ograniczyć straty wywoływane przez trzęsienia ziemi, w japońskim budownictwie wykorzystuje się nowoczesne i kosztowne technologie. Dzięki nim konstrukcje budynków i mostów są na nie odporne.

Innym skutkiem położenia tego kraju na styku płyt litosfery jest obecność wulkanów. W Japonii znajduje się ich blisko 160, a około 40 z nich to wulkany czynne. Najbardziej znany japoński wulkan to Fudżi (3776 m n.p.m.). Jest to zarazem najwyższy szczyt tego kraju.

Wiosną oraz jesienią do Japonii docierają cyklony tropikalne zwane tajfunami. Występują wówczas wiatry, które mogą osiągać prędkość nawet do 200 km/h oraz obfite opady deszczu. Każdego roku tajfuny w Japonii powodują ogromne straty materialne i śmierć wielu osób.


Nowoczesna gospodarka

Japonia to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów świata, zajmujący czołowe miejsce pod względem PKB. Po II wojnie światowej przeszła restrukturyzację, opierając rozwój na nowoczesnych technologiach i zrezygnowała z tradycyjnych sektorów przemysłu.

Import surowców sprawia, że Japonia skupia się na produkcji zaawansowanych produktów przemysłowych, szczególnie w elektronice, telekomunikacji i precyzji. Elektrownie atomowe i odnawialne źródła energii zaspokajają rosnące zapotrzebowanie na energię.

Handel zagraniczny odgrywa kluczową rolę, a eksport produktów przemysłowych, maszyn i środków transportu generuje wysokie dochody. Wiele firm japońskich rozszerza swoją obecność globalną, co dodatkowo przyczynia się do wzrostu ich zysków.

Skład i budowa atmosfery

Atmosfera to mieszanina gazów otaczających kule ziemską. Kształtuje się ona już od 4,5 miliarda lat. Pierwotnie w atmosferze było 80%...

 
 
 
Rolnictwo w Azji

Warunki rozwoju rolnictwa w Azji Warunki przyrodnicze Największy wpływ na rozwój rolnictwa w Azji mają czynniki przyrodnicze. Ponad...

 
 
 

Comments


Projekt realizowany  w ramach olimpiady

zwzt_logotyp_RGB.png
zwzt_logotyp_RGB.png
  • Facebook
  • TikTok
  • Instagram
bottom of page